CZERNIAK LUBI SŁOŃCE, SKÓRA WSZYSTKO PAMIĘTA

• 2021-07-19 10:01:41

CZERNIAK LUBI SŁOŃCE, SKÓRA WSZYSTKO PAMIĘTA

W naszej kulturze wciąż panuje przekonanie, że opalone ciało jest oznaką zdrowia i pięknego wyglądu. Opalone kobiety i opalonych mężczyzn spotyka się w najpopularniejszych magazynach o modzie, mediach rozrywkowych, na wybiegach mody. Choć w XXI wieku dobrze znane są zagrożenia płynące z nadmiernego opalania, to chęć posiadania opalonego ciała jest wciąż bardzo mocna.

Skóra poddawana ciągłemu działaniu promieni słonecznych staje się gruba, szorstka i mniej elastyczna. Powstają głębokie zmarszczki, przebarwienia i uszkodzenia skóry. Najczęstszymi zmianami związanymi z opalaniem są: piegi, plamy soczewicowate, rogowacenia słoneczne i nowotwory skóry, w tym czerniak.

Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także na paznokciach i gałce ocznej. Ten nowotwór wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry wytwarzających pigment - melaninę. Barwnik ten sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym np. słońcem lub lampami wykorzystywanymi
w solariach.

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta, jeżeli:

• posiadasz jasną karnację, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi
  • masz dużą liczbę znamion barwnikowych
  • doznałeś oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie
  • słabo tolerujesz słońce, opalasz się z dużym trudem lub w ogóle
  • w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry
  • korzystasz z solarium

Jak uchronić się przed czerniakiem:

• raz w miesiącu oglądaj swoją skórę -  sprawdź czy twoje znamiona się zmieniają, czy pojawiły się nowe
  • unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00
  • nie opalaj się w solarium!
  • jeśli chcesz się opalać, to mądrze - pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, chroń głowę i oczy
  • jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga - onkologa.

PAMIĘTAJ
Czerniak skóry we wczesnym stadium choroby jest łatwy do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany na skórze.

STATYSTYKI
W Polsce co roku odnotowuje się około 50000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 na czerniaka. Czerniak stanowi 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaka umiera. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

źródło: Internet, kampania: "Znamię! Znam je?"