Wycieczka do Krakowa

• 2018-05-16 06:58:46

W dniach 26-27.04 2018 pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa, którą rozpoczęliśmy zwiedzaniem wystawy Human Body, wystawę dr Gunthera von Hagens celebrującą ludzkie ciało. Mieliśmy możliwość obejrzeć preparaty osteologiczne narządów wewnętrznych człowieka oraz preparaty zarodków ludzkich na różnych etapach rozwoju. Oprowadzająca nas studentka, bardzo ciekawie opowiadała o funkcjonowaniu ciała ludzkiego, odpowiadając na liczne pytania naszych uczniów.

Wycieczka do Krakowa

Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Anatomii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, do którego pierwsze anatomiczne eksponaty zostały przywiezione z Wiednia, jeszcze przed powstaniem Muzeum, w 1809r. Samo muzeum składa się z trzech sal, w tym około 2077 preparatów z działu osteologii, artrologii, anatomii  porównawczej i antropologii. Znajdują się w nim unikalne narzędzia używane przez profesora Teichmanna, założyciela Muzeum Anatomii. W kolejnych salach oglądaliśmy preparaty z zakresu anatomii głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Szczególne wrażenie zrobiły na nas  modele rozwojowe płodów z fokomelią i amelią oraz zroślaki i płody bezczaszkowe.
Bardzo dziękujemy Panu Jacentemu Urbaniakowi za wspaniały, ciekawy sposób w jaki przekazał naszym uczniom treści oraz wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Auschwitz-Birkenau, pozostałość po największym z nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Oprowadzający nas przewodnik z wielkim zaangażowaniem i ogromną szczegółowością przybliżył nam historię tamtych trudnych dni. Z zadumą i smutkiem spoglądaliśmy na zdjęcia i eksponaty jakie pozostały po ludziach i wydarzeniach, o których każdy Polak powinien pamiętać.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Kutna późnym wieczorem. Dopisała nam pogoda i humory. Już teraz myślimy gdzie pojedziemy za rok.