„Ptakiem być” – zajęcia z arteterapii

• 2017-12-14 10:20:59

Wyrazić  siebie za pomocą sztuki, to główny temat zajęć z arteterapii, przeprowadzonej z uczniami ALO.

„Ptakiem być” – zajęcia z arteterapii

Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie wyrazić siebie w postaci obrazu przedstawiającego ptaka, wykonanego przy użyciu farb oraz pasteli. Na początku zajęć uczniowie powiedzieli czym jest dla nich sztuka oraz co można wyrazić poprzez sztukę. Pomocny w uruchomieniu wyobraźni był wiersz Anny Paszkowskiej „Ptaki”.

– Na podstawie refleksji jaką przyniosło uczniom wysłuchanie wiersza mieli wyobrazić sobie, że są ptakiem a następnie zwizualizować to w postaci obrazu – swoje odczucia, wizję siebie, obraz swojego wnętrza.Ich ptak miał zaśpiewać, mógł być realny lub zupełnie osobliwy – wyjaśnia Marta Stelmaszczyk, pedagog ALO.

Po przeniesieniu wizji na papier, każdy uczeń opowiadał o swoim obrazie. W zajęciach wzięła również udział pani dyrektor, Anna Pietrzak. Obrazy zostały wywieszone w gablocie na korytarzu szkolnym, aby każdy mógł je podziwiać.